Heule - nástroj SNAP

SNAP – ekonomický nástroj pro zpětné/čelní srážení hran s velmi snadnou výměnou nože

Důkladné a stejnoměrné odstraňování ostřin na zpětné i čelní straně otvoru – vše v jedné operaci

Nástroj SNAP je bezkonkurenční nástroj pro srážení hran (ostřin) na čelní, zadní nebo čelní/zadní straně vyvrtaného průchozího otvoru na rovném povrchu a to vše v jednom pracovním cyklu. Radiálně odstraňuje otřepy z obvodu vyrtaných otvorů, aniž by bylo nutné obrobek otočit, nebo dokonce zastavit otáčející se nástroj. Může být univerzálně použit v manuální nebo zcela automatické operaci – pro efektivní řízení procesů. SNAP najde své využití jak v malosériové tak i v hromadné výrobě.

Nástroj SNAP

Specifikace a výhody

  • Standardní sériový nástroj SNAP je určen pro pracovní rozsah od Ø 2.0 mm a výše
  • Výměnné nože (břity) jsou v karbidovém provedení s různými druhy povlaků
  • Systém SNAP zaručuje důsledné odstranění ostřin na rovné ploše rovnoměrně a to po celé hraně obvodu otvoru
  • Kompaktní desing zajišťuje snadnou manipulaci a vysokou spolehlivost nástroje – řízený proces. SNAP je možné dodat s několika velikosti nožů, podle požadavku na velikost sražené hrany
  • Sražení hrany nezpůsobuje další sekundární hranu. Nezatlačí ostřinu zpět do otvoru, ale zcela ji odstraní

Funkce a princip

Nůž SNAP je pružně uložen v těle nástroje (pro SNAP 2 až SNAP 20) nebo v držáku (kazetě) nástroje (SNAP kazeta). Tak může ostří rovnoměrně kopírovat hranu otvoru. Samotná operace čelního, zpětného nebo čelního/zpětného sražení hrany je velmi jednoduchá. Při zajíždění nástroje do otvoru se nůž odvaluje kolem srážené hrany. Výsledkem je sražená rovnoměrná hrana o velikosti 0,2 – 1,5 mm x 45° v závislosti na druhu použitého nože a velikosti nástroje SNAP 2 až SNAP kazeta.

SNAP-02

1. Těleso držáku   2. Řídící tyč   3. Pružina   4. Distanční čep   5. Stavitelný šroub   6. Nůž SNAP

Otáčejícím se nástrojem přijedeme rychloposuvem těsně k čelní hraně sráženého otvoru. Dále pokračujeme v ose otvoru pracovním posuvem až do chvíle, kdy nůž srazí čelní hranu otvoru a automaticky se zasune do těla držáku a rychloposuvem projedeme otvor až zcela ven. Vzdálenost by měla odpovídat potřebné hodnotě, kdy nůž opět vyskočí z těla nástroje do pracovní polohy. Cestu zpět opakujeme jako při vjezdu do otvoru. Zpětně rychloposuvem přijedeme nožem těsně před spodní hranu otvoru.
Pracovním posuvem srazíme hranu do té doby, než je nůž schovaný v těle nástroje. Jakmile je hrana sražená, pokračujeme rychloposuvem z otvoru ven. Vypneme otáčky nástroje. Operace čelního/zpětného sražení hrany je hotova.
Jak vidíte sami, operace čelního, zpětného nebo čelního/zpětného sražení hrany je velmi jednoduchá. Dbejte na to, aby byla dodržena dostatečná a bezpečná vzdálenost při projetí otvoru pro „vyklapnutí“ nože do pracovní polohy pro zpětné sražení hrany. Potřebné hodnoty naleznete v katalogu pro potřebný rozměr nástroje SNAP.
Tato oprace může být použita jako konečná operace i v případě, že otvor je kupříkladu vystružen, neboť nůž je naostřen tak, aby nepoškodil vnitřní povrch otvoru.

Popis

SNAP - nástroj pro zpětné srážení hran

Skupina nástrojů SNAP se skládá ze dvou typů: Jsou to SNAP 2 až SNAP 20 pro malé a středně velké průměry otvorů, pro větší průměry otvorů je to pak SNAP Kazeta.
Koncepce nástroje se liší podle uvedeného typu: pro SNAP 2 až SNAP 20 jsou nůž a držák nože celistvé a jsou uchyceny pružným kolíkem na pružině v těle nástroje, pro SNAP Kazeta je nůž oddělený od držáku nože a vkládá se do požadovaného těla samotného nástroje dle průměru požadovaného otvoru.

Produktová řada a rozsah velikostí nástroje SNAP

Sortiment SNAP zahrnuje nástroje pro otvory od Ø 2mm do Ø 35 mm. Prostřednictvím kazety lze řešit i otvory libovolně větší. Velikost hrany je v rozsahu 0,1 až 1,5 mm, podle průměru otvoru a volby nože. Každá řada nástrojů obsahuje nástroje pro určitý rozsah průměrů otvorů.

 

Předvrtaný otvor Max. velikost sražení Nástrojová řada
Ø 2.0 – 2.9 mm 0,20 mm SNAP 2
Ø 3.0 – 3.9 mm 0,30 mm SNAP 3
Ø 4.0 – 5.0 mm 0,40 mm SNAP 4
Ø 5.0 – 8.0 mm 0,50 mm SNAP 5
Ø 8.0 – 12.0 mm 0,75 mm SNAP 8
Ø 12.0 – 20.0 mm 1,00 mm SNAP 12
Ø 20.0 – 35.0 mm 1,50 mm SNAP 20
od Ø 35.0 mm výše 1,50 mm SNAP kazeta

 

SNAP - produktový katalog

SNAP - nástroj pro srážení hran